Обрати сторінку

Суспільство з нетерпінням чекає, коли нарешті відбудеться глобальний перехід від Web 2.0 до Web 3.0, який змінить усю структуру економіки,  праці, бізнесу та весь світ в цілому. Нове покоління Internet Web 3.0, засноване на принципах децентралізації інформації та ресурсів, може дати нам ще більшу свободу. Основним інструментом майбутньої епохи стане криптовалюта, яка давно вийшла з тіні і все серйозніше займає своє місце в усіх сферах діяльності.

Нова епоха забере владу в потужних технологічних гігантів і провідних економічних фракцій та розподілить її більш справедливо та рівномірно між усіма. Ми досягнемо нового рівня незалежності конфіденційності та повної прозорості, про яку раніше можна було лише мріяти.

Труднощі переходу

Перехід до нової ери все ще гальмують деякі моменти, зокрема, ще необхідно досягти інтероперабельності блокчейнів: можливості легко та постійно переносити активи з однієї платформи на іншу. Поки ця проблема не буде вирішена, важко говорити про повний перехід на Web 3.0.

Історія розвитку: від Web 1.0 до Web 3.0

Світ неможливий без високих технологій. Але колись все було іншим.

Можна стверджувати, що ера Web 1.0 настала з початком поширення персональних комп’ютерів у 1980-х роках. У 2000-х роках прийшов час ери Web 2.0, адже саме тоді Інтернет став справді загальним явищем. І з того часу ми не можемо уявити світ без блогів, інтернет-магазинів, соціальних мереж тощо. Це стало важливою ланкою нашого повсякденного життя. 

Зараз настає дивовижна ера Web 3.0 – ера блокчейну, смарт-контрактів, криптовалют і DeFi, яка передбачає величезні зміни у світі високих технологій та економіці. Як це сталося раніше з дот-комами, чиї акції спочатку різко зросли, а потім різко впали, багато блокчейн-стартапів ризикують зникнути назавжди. Але сам ринок криптовалют продовжить розвиватися.

Основна увага Web 2.0 полягає в залежності від глобальної платформи та централізації. Багато компаній використовують соціальні мережі та дизайнерські програми, наприклад, Canva, Pixabay, різні платіжні онлайн-системи та платформи.

Колись нам здавалося, що ця епоха принесе нам повну свободу. Але ж контент можна заблокувати, сайт можна закрити, наприклад, за рішенням можновладців. Поступово суспільство прийшло до того, що, хоча ця епоха принесла нам великі можливості, централізація обмежує нашу свободу.

Нова ера Web 3.0 проголошує принцип децентралізації – незалежності від політичних, урядових та інших структур та відсутність повного впливу монополій.

У той же час  прогнозується швидке зростання ролі машинного навчання та Штучного Інтелекту, що може рекомендувати контент, генерувати текст, аналізувати BigData, створювати зображення тощо.

Ці тенденції мають великий вплив на всю економіку в цілому.

Особливості економіки Web 3.0

Нова ера Web 3.0 принесе нам глобальні зміни.

  1. Криптовалюта

На перший план виходить криптовалюта, децентралізована інфраструктура, обслуговування якої потребує великої кількості електроенергії та обчислювальної потужності. Маштані компанії будуть скуповувати як майнінгові потужності, так і блокчейн-стартапи. Невдовзі будуть представлені алгоритми консенсусу, менш вразливі до централізації, як приклад: перехід Ethereum від Proof-of-Work до Proof-of-Stake. Але фінансові установи не хочуть віддавати свою владу що не дивно. в результаті розгортатиметься конфлікт між прихильниками централізації та децентралізації.

2. Медіаплатформи

Враховуючи посилення впливу окремих економічних структур, потрібно буде шукати спосіб обходу блокування. Актуальними будуть стійкі до цензури торгові та медіа-платформи.

3. ШІ

Значну частину роботи візьме на себе  штучний інтелект: переклад, створення текстів, аналітика, створення зображень, програмування тощо. Це значно вплине на ринок праці в цілому. Людина змагатиметься з машинами. Однак в людей залишиться дещо, що навряд чи колись відбере машина: творча діяльність.  

4. Бартерні угоди

Прогнозуються бартерні угоди, де доступ до вигоди буде залежати від соціального рейтингу індивіда, тобто від його поведінки.

5. Інтернет речей

Речі будуть марковані. Наприклад, ви завжди зможете зрозуміти, де знаходиться та чи інша ваша річ – зокрема, автомобіль.

Такі зміни відбудуться в найближчі 5-10 років.

Децентралізовані проекти

Серед найуспішніших децентралізованих проектів, увага до яких буде тільки зростати, можна виділити наступні:

Audius (АУДІО)

Децентралізована платформа потокового передавання музики, здатна об’єднати інтереси різних груп людей: артистів, шанувальників і операторів вузлів.

BitTorrent (BTT)

Це децентралізований мережевий протокол для спільного обміну файлами через Інтернет.

Протокол NEAR (NEAR)

Це децентралізована платформа. Капіталізація проекту на сьогодні становить $5,3 млрд.

Базовий маркер уваги (BAT)

Мережа на основі блокчейну, спрямована на забезпечення справедливості, безпеки та ефективності цифрової реклами.

Chainlink (link)

Багатофункціональна платформа зі своєю універсальною криптовалютою, децентралізованою мережею блокчейн на Ethereum.

Ера Web 3.0 майже настала, і зовсім скоро ми опинимося в самому епіцентрі доленосних подій.